Lefkoşa’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da gezilmesi gereken yerler konusunda aşağıda bulunan mekanları mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tatilinizde daha keyifli vakit geçirmek için önerdiğimiz bu yerleri ziyaret edebilirsiniz.

1 – Surlariçi / Lefkoşa

Başkent Lefkoşa’nın tarihi dokusu ve mimari yapısıyla harika bir görünüme sahip Surlariçi’ni görmeden Kıbrıs tatilinizi yapmamalısınız. Dar sokakları, eski yapılar ve harika tarihi dokusuyla geçmişe bir zaman yolculuğu yaşatmaktadır. Lefkoşa’da şehir merkezinde olan bu bölge ulaşım açısında kolay bir konumdadır.

2 – Büyük Han / Lefkoşa

Büyük Han, Lefkoşa’da gezip görmeniz gereken bir diğer önemli mekanlardan bir tanesidir. Tarihi dokusunda bir kayıp yaşamaması ve sürekli bir şekilde restorasyon çalışmalarının yapıldığı bu handa güzel vakit geçirmeniz mümkündür. Restaurant, cafe, aktar gibi mekanları bulabilirsiniz.

3- Selimiye Cami / Lefkoşa

St. Sophia Katedrali ismini taşıyan Selimiye Cami, Luzinyalılar tarafından yapılmıştır. Kıbrıs’ta çok fazla eser inşa eden Luzinyalılar bu güzel eseri de adaya kazandırmıştır. Turistlerin çok fazla ziyaret ettiği bu cami görkemli görünüşüyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

4 – Barbarlık Müzesi / Lefkoşa

Kıbrıs’ta olayların ilk başladığı dönemler 1960 yıllarından sonra,  çoğu kesim tarafından kanlı noel olarak da bilinmektedir. Olayların devam etmesi ortaya çok kötü görüntüler çıkarmıştır. Ev olarak daha önce kullanılan bu müze, Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesi ile beraber yaşamış olduğu evdir. Binbaşı evde olmadığı bir gün, eve baskın düzenlenmiş, Binbaşı’nın eşi ve çocukları öldürülmüştür. Müzesi gezdiğinizde ne kadar korkunç bir olayın yaşandığına şahitlik edeceksiniz. Küvette kan lekeleri, kurşun izleri ve duvarda bulunan fotoğraflar olayın iç yüzünü anlatmaya yeterli olacaktır.

Yukarıda Kuzey Kıbrıs tatilinde gezmeniz için önerdiğimiz yerleri ziyaret ederek güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Lefkoşa’da merkezde bulunan ve ulaşım bakımından zorlanmayacağınız bu yerleri görmenizde fayda olacaktır. Lefkoşa’da gezilmesi gereken yerler hakkında bilgileri okudunuz. Kıbrıs’ın diğer bölgeleri Girne, Gazimağusa, Lefke, Güzelyurt, İskele ve Karpaz bölgelerinde gezilecek yerler önerilerimizin bulunduğu yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.