Kktc’nin Liman Kenti Mağusa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kentlerinden ve tarihi çok eski dönemlere uzanan  Kktc’nin Liman Kenti Mağusa, Kıbrıs adasının tek derinsu liman kentidir. Tarihi çok eski dönemlere uzanan şehrin en önemli üç özelliği deniz turizmi, tarihi gezilecek yerleri ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’dir. Bu özellikler sayesinde yılın her mevsiminde tatilcilerin, gezginleri ve öğrencilerin yoğun bulunduğu bir bölgedir.  başkent Lefkoşa’ya 1 saat, Girne’ye ise 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Mağusa’nın son sayımlara göre nüfusu yaklaşık 70.000’dir.

Mağusa’da Tatil Seçenekleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tartışmasız en güzel plajlarının bulunduğu Kktc’nin Liman Kenti Mağusa,  sıcak ve ılıman iklimi ile nisan ve ekim ayları arasında deniz tatili için ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatır. Turistler için mağusa tatil yerleri olarak önerilen seçeneklerin arasında lüks oteller ve tatil köyleri yanısıra ekonomik konaklama  seçenekleri de mevcuttur. Bu biraz da ziyaretçilerin tercihine bağlı. Deniz, güneş, kum ve dinlenme amaçlı tatiller için mağusa tatil köyleri ve herşey dahil oteller çok uygun. Kumar tutkunları için  lüks otellerde bulunan casinolar günün 24 saati hizmet veriyor. Eğer tercihiniz kültür ve tarih kokan bir tatil ise mağusa otel seçeneklerini değerlendirmeniz gereklidir. Özellikle oda kahvaltı veren otelleri tercih ederek zamanınızın geri kalanını etrafı keşfederek geçirebilirsiniz. Mağusa’nın tarihi yerlerini gezmek için ister araba kiralayabilirsiniz isterseniz özel rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Mağusa’ya Tatil İçin Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz’in incisi Kıbrıs’ta yer alan Mağusa, yıl boyu sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Kışın sıcaklık en düşük 5 derece civarında olurken yaz aylarında  30 derece dolaylarında seyretmektedir bu sebeple Mağusa’da 8-9 ayı boyunca rahatlıkla denize girilebilir. Mağusa’da tatil sezonu nisan ayında başlayarak ekim – kasım aylarına kadar sürmektedir.

gazimağusa

Mağusa’nın Tarihi Yerleri

Şehrin hem merkezinde hem de etrafında gezilecek tarihi ve kültürel pek çok yer bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

Lala Mustafa Paşa Camii

Salamis Antik Kenti

Othello Kalesi

Venedik Sarayı – Proveditore Sarayı

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

St. George Latin Kilisesi

St. Francis Kilisesi

İkiz Kiliseler ( Templar ve Hospitaler Kilisesi)

Akkule Mescidi

Ermeni Kilisesi

Karmelite Kilisesi

Cafer Paşa Hamamı

Aziz Barnabas Manastırı

Kantara Kalesi

Mağusa Surları

Mağusa’da Öğrenci Olmak

Mağusa şehrinin sembolü Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tek devlet üniversitesi olarak 1979 yılında kurulmuştur. Başta Türkiye olmak üzere 106 farklı ülkeden gelen öğrencilerin olduğu üniversitede toplam 11 fakülte ve 5 yüksekokul programı ile ortalama 20.000 öğrenci eğitim görmektedir. Kültürel çeşitlilik ve ekonomik anlamda büyük önem taşıyan  Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat festivali Gazi Mağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmektedir.

Mağusa Limanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin jeopolitik öneme sahip en büyük limanına ev sahipliği yapan Mağusa, içinde bulunan serbest ticaret alanı ile yerli ve yabancı ticari yatırımlar ve transit faaliyetler ile ekonomik, iletişim, bilim, teknoloji, kültür ve benzer alanlarda da merkezi bir konumda yer almaktadır. 99 metrelik iskelesi, 540 metre uzunluğunda iç limanı, 655 metre uzunluğunda dış limanı ile ayda ortalama 80 yerli ve yabancı gemiye hizmet vermektedir.