Kıbrıs’ın Kalbi Lefkoşa’da Tatil

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerek deniz turizmi gerekse kumarhaneleri ile turistlerin uğrak yeri olan bir turizm cennetidir.

Kıbrıs adasının ortasında yani KKTC’nin kalbi başkent Lefkoşa, adanın en kalabalık şehri  olma özelliğine sahiptir. Ayrıca  ekonomik, ticaret, sanayi, kültür ve ulaşım anlamında adanın can damarıdır. Şehrin kuzeyinde Türkler güneyinde ise Rumlar yaşamaktadır. Ortada ise Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından güvenliğin  sağlandığı Yeşil Hat adı verilen sınır bölgesi bulunmaktadır.

Lefkoşa’ya Nasıl Gidilir?

Türk Havayolları, Pegasus ve Atlas Jet ile İstanbul’dan ve Ankara’dan  Lefkoşa’ya yaz aylarında daha sık olmak üzere direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Lefkoşa’da Konaklama

KKTC’de tatil yapmak istiyorsanız Lefkoşa tatil destinasyonu açısından  çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Oda ve kahvaltı veren pansiyon ve hotellerden kumarhaneli beş yıldızlı her şey dahil otellere kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Kıbrıs’ta en soğuk ve yağışlı aylar Ocak ve Şubat aylarıdır. Mart ayından itibaren ısınan hava ile birlikte Ekim ayına kadar süren dönem için Lefkoşa otel rezervasyonları erken tarihlerde dolmaya başlamaktadır.  Ancak Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçtiğinden bu aylarda rezervasyon yaparken dikkatli olmak gereklidir. Lefkoşa adanın en sıcak şehridir.

Lefkoşa’da ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Lefkoşa tatil yerleri kadar gezilecek tarihi ve kültürel bölgeler açısından da oldukça zengin seçeneklere sahiptir.

Selimiye Camii

Arap Ahmet Sokağı

Barbarlık Müzesi

Mevlevi Tekke Müzesi

Haydar paşa Camisi

Yiğitler Burcu Parkı

Derviş Paşa Konağı

Büyük Han

Arasta Sokağı

Venedik Sütünü

Bedesten

Belediye Pazarı

Ayrıca Lefkoşa’ya yakın bölgede bulunan Beşparmak Dağları, Gazimağusa ve Salamis Antik Kenti ziyaretçiler tarafından gezilebilecek turistik yerlerdendir. Adada tüm şehirler birbirine yakın olduğu için tatiliniz boyunca günü birlik turlarla adanın bütün turistik mekanlarını gezmeniz mümkündür. Bunun için özel rehberler eşliğinde şehir turlarına katılabilirsiniz veya araç kiralayarak kendiniz de gezebilirsiniz . Ancak unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta trafiğin soldan akmasıdır. Bu konuda deneyimli değilseniz mutlaka özel şoförlü bir araç kiralamanız önerilmektedir.

Lefkoşa’da Gece Hayatı

Lefkoşa gece hayatı çok hareketlidir. Özellikle  Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri restoran, disko ve barlar farklı organizasyonlarla ve partilerle ile özel gün partileriyle hareketlenmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Lefkoşa’nın bir öğrenci şehri olması ve özellikle kış aylarında çok genç bir nüfusa sahip olmasıdır. Ancak Lefkoşa’da gece hayatı Türkiye’deki turistin bölgelerle karşılaştırıldığında  daha pahalıdır. Bunun yanı sıra kumar tutkunları için otellerde bulunan kumarhaneler 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Lefkoşa’da Alışveriş

Lefkoşa’da alışveriş için elişi dantel ürünler ile dokuma perdeler, ipekli kumaşlar, kilim ve halı, gümüş işleri, deri ürünler en çok tercih edilenlerdir. Ayrıca hellim peyniri de evinize dönerken mutlaka almanız gereken ürünlerden biridir.

Lefkoşa’da Ne Yenir?

Kıbrıs’ın genel olarak  kendine has bir yemek çeşidi yoktur çünkü pek çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Yöresel yemeklerden en bilinenleri   mücendra pilavı, hellimli börek ve şeftali kebabı sayılabilir. Turistik bir şehir olması nedeniyle Lefkoşa’da Çin, İtalyan, Hint mutfağı gibi dünya mutfaklarından örneklerin sunulduğu pek çok restoran da bulunmaktadır.