Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler; Denizinin masmavi, doğasının tertemiz ve bitki örtüsünün yemyeşil olduğu en güzel tatil beldelerinden biri Kıbrıs’tır. Gece hayatı eğlenceleri ile de en sevilen gözde tatil mekanlarındandır. Tatil de Kıbrıs’a gitmek için birçok sebep vardır. Her ne kadar yurt dışı olarak da geçse dili Türkçedir. Tabi Türkiye kadar akıcı konuşmayıp, lehçe farkı olsa da konuşma sırasında rahatça iletişim kurulabilir.

Otelleri genelde denize sıfır ve yeşil alanı oldukça fazladır. Otellerin çoğunda 12 yaş altı çocuklar ücretsizdir. Bu sayede ekonomik bir tatil imkanı sunar. Ayrıca her otelde şehri gezdirecek birçok rehber bulunur. Oteller eğlence bakımından da oldukça zengindir. Hemen hemen her gün ünlü kişiler konuk edilerek konserler verilip, eğlenceler düzenlenir. Üstelik bunun için ek bir ücret alınmaz. Yemek konusunda da Türk yemekleri çoğunlukta da olsa kendilerine özgü bir mutfağı da bulunur.

 Kıbrıs’a Gitmek İçin Ne Gerekir?

Gidecek kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise sadece kimlik yeterli olacaktır. Pasaport veya vizeye gerek yoktur. Fakat Türkiye’nin çıkışında ” Hudut Kapılarından Giriş-Çıkış” formu verilir. Bu form tekrar ülkeye dönene kadar saklanmalıdır.

kıbrıs ulaşım

 Kıbrıs’a Kaç Saatte Gidilir?

Uçak ile gidilecekse ve kalkış yeri İstanbul’sa eğer, Kıbrıs Ercan hava limanına yaklaşık 1 saat 15 dakika gibi bir sürede ulaşım sağlanmaktadır. Tabi oradan geçilecek yere göre mesafe uzunluğu fark edecektir.

kıbrıs para birimi

 Kıbrıs’ın Para Birimi Nedir?

Kıbrıs’ta Türk lirası kullanılmaktadır. Ancak çoğu yer diğer dövizleri de kabul etmektedir.